Lapas


Laipni lūdzu Panteras virtuvē!

Es esmu liels un melns kaķis, kas dievina garšīgas lietiņas. Es rakstu dzeju, fotografēju un brīvos brīžos (gan ne pārāk bieži...) gatavoju kārumus savu mīļo palutināšanai. Pēdējā laikā sevis pagatavoto esmu sākusi arī fotografēt. Šis blogs ir tāda kā virtuāla recepšu klade, kurā atrodamas galvenokārt visādas saldas lietiņas, tomēr - ne tikai. Receptes esmu centusies uzrakstīt pēc iespējas precīzāk, lai nerastos nekādi pārpratumi. Mērvienības receptēs - tikai gramos. Un vēl - es vienmēr lietoju cepamo papīru, jo kaķi savā būtībā ir slinki dzīvnieki... :)

Siera cepumi "Sezama pakaviņi"

Siera cepumi "Sezama pakaviņi"
Mīklai: 150-200 g sviesta, 200 g smalki sarīvēta siera, 200 g miltu, ~½ tējk. sāls, sarkanie pipari un Kaijenas pipari - tik daudz, lai mīklu pagaršojot, rīkle degtu (protams, JA tik pikanti cepumi garšo :) ); apkaisīšanai: sezama sēkliņas un linsēklas

Saplucinātu sviestu, sieru un miltus ar garšvielām samīca (Nepārmīcīt! - būs cieti cepumi) un atdzesē ledusskapī 30-45 min. ja pārdzesē - nevarēs izmalt).
Tad mīklu dzen caur gaļasmašīnu, caur speciālās piestiprināmās cepumu formas mazā izmēra zvaigznīti, ar nazi nogriežot un salokot pakavā. Liek uz plāts, apsmērē ar olu un apkaisa ar sēkliņām. Cep ~13-14 min. pie 230 grādiem tumši dzeltenus.

Iznāk ~50 gab. Cepumi ir ļoti dekoratīvi, pikanti (man patīk tos taisīt tādus, lai pēc cepuma apēšanas mutē būtu mazs ugunsgrēks :) ). Parasti ļoti garšo vīra cilvēkiem.

Variants: Cepumus taisa ar rokām: ņem gabalu mīklas, izrullē pagaru desiņu, ko ar nazi sagriež nelielos gabaliņos. Tad katru gabaliņu sarullē radziņā un saliec pakaviņā (Uzmanīgi! - ja galiņi būs pārāk tievi, tie cepoties apdegs). Liek uz plāts un cep gatavus.

P.S. Ja pieliek 200 g sviesta, cepumi nedaudz plūdīs un nebūs tik dekoratīvi, toties būs ļoti trausli.

Majonēzes cepumi

Majonēzes cepumi
Šī ir manas mammītes recepte, ko esmu pārveidojusi pa savam :)

250 g bezpiedevu majonēzes, 250 g mīksta margarīna vai sviesta, 1 ola, 220 g cukura, 560 g miltu, ½-1 tējk. sodas, garšvielas (2 tējk. kanēļa, 1 naža galiņš vanilīna, ½ tējk. ar kaudzīti kardamona)

Taukvielu sastrādā ar cukuru, pievieno majonēzi, olu, garšvielas, sodu un miltus. Visu samaisa. Mīklu pilda špricē ar zvaigžņveida uzgali un spiež uz plāts tukšus gredzentiņus. Cep ~10-12 min. pie 200 grādiem gaiši brūnus.

Iznāk ~250 gab. Cepumi ir ļoti trausli, irstoši, ar jūtamu kanēļa garšu.

P.S. Mīklu var arī atdzesēt un dzīt caur gaļasmašīnu, caur speciālo piestiprināmo cepumu formu.

Magoņu podziņas

Magoņu podziņas
Šī recepte nāk no Slovākijas.


Smilšu mīklai: 300 g miltu, ½ tējk. kanēļa, 210 g pūdercukura, 150 g maltu magoņu sēklu, 250 g sviesta vai margarīna, 1 ola

Bļodā ieber miltus, kanēli, cukuru un magones, visu sajauc, tad pievieno taukvielu, olu un samīca (pusmīcītu izgāž uz galda un pabeidz mīcīšanu). Ņem gabalu mīklas, izrullē pagaru desiņu, ko ar nazi sagriež krēķa izmēra gabaliņos un pēc tam rokās izveido bumbiņas (ja lielākas - būs paplūduši plācenīši, ne vairs podziņas), liek uz plāts un cep 8-9 min. pie 200 grādiem. Gataviem cepumiem ļauj 1 min. padzist uz plāts, lai tie kļūst stingri, tad noņem.

Iznāk ~80-200 gab. (atkarībā no izmēra). Cepumi ir nelielas, pelēki raibas podziņas, trauslas, ar izteiktu magoņu garšu.

P.S.
1) Ja pārcep - cepumi būs dzeltenīgi.
2) Katrā lodītē var ielikt riekstu vai nedaudz džema, var savienot pa 3 bumbiņām.

Biezpiena pīrādziņi (“Pūderpīrādziņi”)

Biezpiena pīrādziņi (“Pūderpīrādziņi”)
Mīklai: 200 g biezpiena, 200 g margarīna vai sviesta, 200 g miltu, 1 šķipsniņa sāls; pildījumam: svaigi krēķi + cukurs, konservēti augļi (aprikozes, persiki, ķirši (bez kauliņiem) u.c.), konservēti āboli, kāds ievārījums (brūkleņu, ābolu, krēķi u.c.), riekstu masa (malti rieksti + cukurs + ola, sviests), magoņu masa (magones + cukurs + ola, sviests utt.), speķa maisījums (žāvēta gaļa + sāls + pipari + sīpoli u.c.) u.tml. - kas labāk garšo vai ir pie rokas

Biezpiena pīrādziņi (“Pūderpīrādziņi”)
Visas sastāvdaļas samīca (no sākuma bļodā, pēc tam uz galda), liek uz 1 stundu ledusskapī (nav obligāti), no mīklas rokās izveido kvadrātu, tad liek uz miltiem apkaisīta galda un plāni izrullē, cenšoties izveidot pēc iespējas kvadrāta formu. Ar nazi sadala mīklu 16 kvadrātos un uz katra kvadrāta uzliek pildījumu. Tad veido pīrādziņus: katra kvadrāta maliņas ar otiņu apsmērē ar ūdeni (lai labāk salīp), tad saloka kā aploksni (vai pa diagonāli) un „aizšuj” (pirkstus pamērcējot miltos). Liek uz plāts (uz cepamā papīra , var cieši - neplūst) un cep ~20-25 min. pie 250 grādiem. Noņem un tūlīt apsijā ar pūdercukuru. Ēd siltus vai aukstus. Uzglabā vaļējus.

Iznāk 16 gab. Pīrādziņi ir garšīgi, no ārpuses trausli (mazliet līdzinās lapu mīklas pīrādziņiem), iekšpusē - sulīgi. Attēlos redzamie pīrādziņi ir ar jāņogu pildījumu.

P.S.
1) Ja mīkla tomēr pielīp pie galda, tad pamērcē nazi miltos un to uzmanīgi „atgriež”.
2) Ar gariem nagiem „aizšūt” pīrādziņus būs visai problemātiski... :)
3) Ja mīklu cep mazās formiņās, tad var izveidot arī plānus mīklas groziņus aukstajam galdam. Tos pilda ar salātiem, dažādiem rasoliem un uzkodām.
4) Ja mīklu jauc virtuves kombainā, tā iznāks čauganāka.
5) Pildījumā var labi lietot brūno cukuru.

Varianti:
Ar krēķu pildījumu.
24 aličas. Krēķiem izņem kauliņus, liek uz katra mīklas kvadrāta pa 3 pusītēm (ne vairāk - būs par skābu un nevarēs aizšūt pīrādziņu), uzber 1/3 tējk. cukura. Pīrādziņi ir patīkami skābi.

Ar plūmju pildījumu.
8 plūmes. Plūmes nomizo, pārdala uz pusēm, uz katra mīkla kvadrāta liek 1/3 tējk.cukura, virs tā - ½ plūmes. Pīrādziņi ir patīkami skābi.

Ar ērkšķogu pildījumu.
Uz katra mīklas kvadrāta liek pa 5-6 ogām, uzber ½ tējk.cukura. Pīrādziņi ir patīkami skābi.

Ar jāņogu pildījumu.
Uz katra mīklas kvadrāta liek pa 20-30 ogām, uzber ½ tējk.cukura. Pīrādziņi ir patīkami skābeni.

Ar skābo ķiršu pildījumu.
Uz katra mīklas kvadrāta liek pa 5 ogām (bez kauliņiem), uzber 1/3 tējk.cukura. Pīrādziņi ir viegli skābi.

Ar melleņu pildījumu.
Uz katra mīklas kvadrāta liek pa 20-30 ogām, uzber ¼ tējk.cukura. Pīrādziņi ir papliekani.

Ar jauktu ogu pildījumu.
Uz katra mīklas kvadrāta liek pa 3 ķiršiem (bez kauliņiem), 1 ērkšķogai, ~10 mellenēm, ~10 jāņogām - ogas liek katru savā stūrī (cik iespējams), uzber ½ tējk. cukura. Pīrādziņi ir sulīgi, tīkami skābeni, ļoti garšīgi, tiem katrā stūrītī jūtama sava garša, arī mellenēm ir izteikta garša.

Utt., utt. Eksperimentējiet! :)

Morīši

Morīši
Mīklai: 400 g sviesta vai margarīna, 160 g pūdercukura, 4 ēdk. vaniļas cukura (vai 40 g pūdercukura + ~1/3 tējk. vanilīna), 320 g miltu, 280 g stērķeles; glazūrai: 200 g tumšās šokolādes, 60 g sviesta

Taukvielu ar roku saputo ar cukuru un vanilīnu, tad pakāpeniski iemīca miltus. Mīklu pilda špricē ar lielu zvaigžņveida uzgali un uz plāts (uz cepamā papīra) spiež apaļus tukšus gredzenus. Cep ~10 min. pie 175 grādiem. Izceptus, atdzisušus blīvi saliek uz mīklas dēļa un tievā strūkliņā pāršvīkā ar izkausētu šokolādi (protams, to var arī nedarīt...).

Iznāk ~220 gab. Cepumi ir ļoti dekoratīvi, pēc izcepšanas tie nemaina krāsu un ir tik pat gaiši dzelteni, gandrīz balti, kā mīkla, viegli paplūduši, bet ar izteiktu rievojumu, tik trausli un irdeni, ka burtiski kūst uz mēles, šokolādes rotājums tiem vēl piedod patīkamu vieglu rūgtumiņu.

P.S. Oriģinālajā receptē uz plāts spiež apaļus cepumus - kaudzītes, kuras atdzisušas līdz pusei iemērc izkausētā šokolādē, bet man labāk patīk šāds variants :)

Magoņu standziņas

Magoņu standziņas
Recepte ņemta no vecas Latvijas laiku pavārgrāmatas, tur šie cepumi tika saukti par Dāmu pirkstiņiem. Taču šiem cepumiem nav nekāda sakara ar pasaulē populārajiem Lady fingers, bez tam tos cep no biskvīta mīklas.

Smilšu mīklai: 200 g miltu, 100 g cukura, 100 g sviesta vai margarīna, 1 ola, ~50 g (2 ēdk.) skāba krējuma, 1 strīķena (bez kaudzītes) tējk. cepamā pulvera; apkaisīšanai: magoņsēklas

Taukvielu ar cukuru saputo, pievienojot olas dzeltenumu. Pieber miltus+cēlējs. Visu ātri samīca, beigās pieliek krējumu. No mīklas izviļā pirksta garuma un zīmuļa resnuma (ne resnākas) standziņas, liek uz ietaukotas plāts, apsmērē ar pussakultu olbaltumu un tūlīt (baltums ļoti ātri apkalst) apkaisa ar magonēm un cep ~8 min. pie 220 grādiem gaiši dzeltenas. Izceptas jānoņem nekavējoties, jo kaut mazliet padzisušas lūzt!

Iznāk ~25 gab. Cepumi ir ļoti trausli.

P.S. Standziņas būs daudz dekoratīvākas, ja tās apvārtīs olbaltumā un pēc tam - magonēs: būs tādi kā melni pirkstiņi (dāmu pirkstiņi cimdos :) ), diemžēl - pacieti. Bet, ja galvenais izskats, kāpēc nē? :)

Siera-ķimeņu vafelītes

Siera-ķimeņu vafelītes
150 g rīvēta siera (vislabāk Holandes vai Krievijas, var arī Latvijas), 200 g skāba krējuma, 125 g margarīna, 2-3 tējk. (16-24 g) ķimeņu, 190 g miltu, ½ tējk. ar mazu kaudzīti sodas

Margarīnu izkausē. Liek bļodā sieru, margarīnu, krējumu, ķimenes, miltus un sodu. Ja vajag, pieliek sāli. Visu sastrādā mīklā. Cep vafeļpannā, kas paredzēta plānajām vafelēm. Vafeles cep, liekot vafeļpannā pa 5 mazām mīklas bumbiņām (katru 1/3 tējk. lielu), aizver, piespiež un cep 1 min. 10 sek. zeltainas vafelītes 3-4 cm diametrā (šai procesā virtuves taimeris ir ļoooti noderīgs).


Iznāk ~90-95 gab. Vafelītes ir zeltaini brūnas, ļoti trauslas, lūstošas, sausas, viegli sāļas ar izteiktu ķimeņu garšu. Garšo gan siltas pie kafijas, alus vai buljona, gan aukstas kā cepumi. Ir gadījies, ka pēdējo cepumu vīra cilvēki rāvuši viens otram no pirkstiem... :)

Kokosriekstu-biskvīta kaudzītes

Kokosriekstu-biskvīta kaudzītes
400 g kokosriekstu skaidiņu, 200 g pūdercukura, 4 olas + 1 baltums - maizītes ir lielākas un mīkla vieglāk samaisāma (mazāk saplok)

Olu dzeltenumus ar cukuru saputo, pārlej stingri saputotiem olbaltumiem, pārber (vairākos paņēmienos) kokosriekstu skaidiņas, viegli izcilā ar putojamo karoti. Ar tējkaroti ņem mīklu un (pa 1 tējkarotei ar kaudzi) liek uz plāts (uz cepamā papīra) mazas kaudzītes (var diezgan cieši, jo cepot neplūst), pārkaisa ar rupju cukuru un cep 16 min. pie 200 grādiem dzeltenas. Ļauj atdzist uz plāts (līdz kļūst stingras), tad viegli noņem.


Iznāk ~80 gab. Cepumi ir no virspuses kraukšķīgi, iekšā ļoti mīksti. Cepumi uzglabājami slēgtā traukā, citādi kļūst cieti.

P.S.
1) Iecilājot baltumā, nepārmaisīt, citādi cepoties izplūdīs plācenīšos!
2) Nedrīkst pievienot veselu olu, tikai olbaltumu, citādi cepumi izplūdīs!
3) Var cept arī bez cepamā papīra, bet tad grūti noņemt no plāts (cukura dēļ). Un plāts būs jāmazgā... :)

Alus cepumi, sāļi

Alus cepumi
Alus mīklai: 560 g miltu, 500 g margarīna, 250 g alus; 1 ola; apkaisīšanai: rīvēts siers, sāls, ķimenes, paprika, sarkanie pipari, Kaijenas pipari, karijs, sezama sēkliņas, linsēklas, ķiploku granulas u.c. - pēc patikas

Uz mīklas dēļa uzsijā miltus, izveido tajos bedrīti, gar tās malām apliek gabaliņos saplucinātu margarīnu, bedrītē ielej alu. Visu samīca un atdzesē ledusskapī 4 st. Tad mīklu ar miltu palīdzību izrullē, sagriež standziņās, liek uz plāts (var ļoti cieši - praktiski neplūst), apsmērē ar olu un apkaisa pēc patikas. Cep ~20 min. pie 200 grādiem.


Iznāk ~100-120 gab. (atkarībā no izmēra). Cepumi ir tumši dzelteni, ļoti trausli, atgādina lapu mīklas cepumus.

Apkaisījuma varianti: 1) sāls + ķimenes, 2) sāls + karijs, 3) sāls + Kaijenas pipari, 4) sāls + ķiploku granulas, 5) sāls + sezama, linu sēklas utt.

P.S. Protams, šos cepumus var cept arī no īstās lapu mīklas, tad cep ~30-35 min. pie 200 grādiem. Bet, goda vārds, arī šie alus mīklas cepumi ir tikpat trausli un čagani. Un - krietni lētāk izmaksā... :)

Šokolādes-riekstu cepumi ar sezama sēkliņām

Šokolādes-riekstu cepumi ar sezama sēkliņām
Šī recepte nāk no Vācijas.

160 g mīksta sviesta, 400 g cukura, 100 g rīvētas šokolādes, 2 olas, 1 šķipsniņa sāls, 40 g saldā krējuma, 2 strīķenas (bez kaudzītes) tējk. cēlēja, 400 g miltu, 100 g maltu riekstu, 20 g kakao; sezama sēkliņas apvārtīšanai

Sviestu, cukuru un šokolādi ar mikseri saputo, pievieno olas, sāli, krējumu un saputo. Pievieno cēlēju, kakao, riekstus un samaisa. Tad pievieno miltus. No mīklas ar tējkaroti ņem pa piciņai un rokās izveido krēķa lieluma bumbiņas (nesarullēt visu uzreiz, jo tad sēkliņas vairs nelips klāt!), apvārta sezama sēkliņās, liek uz plāts (uz cepamā papīra) un cep ~20 min. pie 175 grādiem.


Iznāk ~155-160 gab. Cepumi ir brūni paplūduši plācenīši ar gaišām sēkliņām, skaisti, pastingri, kraukšķīgi, ar izteiktu šokolādes un riekstu garšu.

P.S. Ja miltus „norauj” (kakao tiesu), tad mīkla ir jāatdzesē (2-4 stundas), lai to varētu apstrādāt. Tad iegūst daudz plānākus, tumšākus un izplūdušākus cepumus ar mazliet citādāku garšu.

Auzu pārslu mežģīņcepumi

Auzu pārslu mežģīņcepumi
75 g kausēta margarīna vai sviesta, 50 g auzu pārslu, 65 g miltu, 115 g cukura, 40 g (2 ēdk.) 10% saldā krējuma, 50 g (2 ēdk.) iesala ekstrakta, ¼ tējk. cepamā pulvera.

Bļodā ieber pārslas, miltus+cepamais pulveris un cukuru, uzlej krējumu un sīrupu, tad pārlej ar margarīnu un visu rūpīgi samaisa. Ar tējk. uz plāts (uz cepamā papīra) liek mīklas piciņas 1/3 tējk. lielumā, izspaida plānas (cepot ļoti plūst, tāpēc galvenais - raudzīties, lai mīklas piciņas būtu viena lieluma, citādi daļa cepumu jau būs pārcepusies, bet daļa vēl nebūs izcepusies). Cep ~7-9 min. pie 175 grādiem. Ļauj nedaudz padzist (1-2 min.), tad ar cepumu lāpstiņu noņem no plāts.


Iznāk ~65 gab. Cepumi ir ļoti skaisti, ļoti plāni, burtiski mežģīņveida, zelta dzelteni, ļoti garšīgi.

P.S.

1) Ja cepumus pārcep (tie ir jau brūngani), tad tie zaudē savu garšu, kļūst rūgti, t.i., cepumi nedrīkst būt viscaur kraukšķīgi, tiem pašā vidū jābūt elastīgiem.
2) Jo plānāk mīklas piciņas uz plāts izspaida, jo īsāku laiku jācep.
3) Cepumus var arī dekoratīvi locīt (tad tos vēl siltus aši pārliec kādam apaļam priekšmetam, lai cepumi atdziestot sarullētos), glazēt ar kausētu šokolādi un pildīt kā vafeļu tūtiņas (īsi pirms pasniegšanas, lai neatmīt). Ļoti līdzīgi cepumi ir pazīstami ASV, tur tos sauc par Lace Cookies.

Lazdu riekstu špriccepumi

Lazdu riekstu špriccepumi
Šī recepte nākusi no Vācijas un tās oriģinālais nosaukums ir Haselnuß-Spritzgebäck mit Schokoguß.

150 g maltu lazdu riekstu, 250 g mīksta sviesta, 250 g pūdercukura, 1 šķipsniņa sāls, ½ tējk. kanēļa, 1 ola, 1 olas dzeltenums, 300 g miltu, 100 g kartupeļu cietes

Sviestu ar roku saputo ar cukuru, sāli, kanēli, olu, olas dzeltenumu un maisa, līdz cukurs izkusis. Tad iemaisa riekstus. Iestrādā miltus+ciete. Gatavo mīklu pilda špricē ar lielu zvaigžņveida uzgali un spiež mīklu uz plāts S-veidā (vai gredzenveidā) (mazliet plūst, bet saglabā šprices rievas). Cep ~10 min. pie 190 grādiem ļoti gaiši dzeltenus.

Iznāk ~150 gab. Cepumi ir gaiši dzelteni, dekoratīvi, ļoti trausli, ar patīkamu lazdu riekstu un vieglu kanēļa garšu.

P.S. Oriģinālajā receptē cepumi vēl tiek glazēti (tam nepieciešams 100-200 g šokolādes vai Schokoladenfettglasur): ņem pa vienam cepumam un vienu galu (S-cepumiem) vai vienu malu (gredzenveida cepumiem) iemērc izkausētā, karstā šokolādē, lieko nopūš. Man personīgi šokolāde šeit šķita lieka, jo cepumiem ir ļoti maiga garša, kuru šokolāde tikai nomāc. Bet tā jau ir gaumes lieta :)

Lazdu riekstu radziņi

Lazdu riekstu radziņi
Šī recepte nākusi no Vācijas un tās oriģinālais nosaukums ir Vanille-Hörnchen.

300 g mīksta sviesta, 100 g cukura, 3 paciņas vaniļas cukura, ½ citrona rīvēta miziņa, 1 ola, 150 g maltu lazdu riekstu, 400 g miltu; apvārtīšanai: pūdercukurs+vanilīns

Sviestu ar abiem cukuriem, miziņu un olu saputo. Pievieno riekstus. Izsijā uz galda miltus, izgāž uz tiem sviesta-riekstu masu un ātri samīca. Tad ņem pa gabalam mīklas, saveļ to desā, sagriež šķēlītēs, no katras šķēlītes saveļ radziņu ar RESNIEM (tievi galiņi apdegs) galiem (nedaudz garāku par pirkstu un uz pusi tievāku). Liek uz ietaukotas plāts (neplūst, bet ja par ciešu - sacepas kopā un atdalot salūzt). Cep ~16 min. pie 175 grādiem. Izceptus, karstus ņem pa vienam no plāts un apvārta pūdercukurā.

Iznāk ~120 gab. Cepumi ir gaiši dzelteni radziņi ar baltu cukura apsarmi, diezgan trausli (atgādina smilšu mīklu), ar izteiktu lazdu riekstu garšu.

Kafijas-riekstu cepumi


Kafijas-riekstu cepumi
Šie ir cepumi kafijas mīļotājiem. Paša cepuma un glazūras apvienojums, papildināts ar šokolādes rotājumu, sniedz niansētu un patiesi gardu salikumu. Protams, ja Tev kafija negaršo... :)

Mīklai: 250 g mīksta sviesta, 250 g pūdercukura, 2 paciņas vaniļas cukura, 2 ēdk. ar mazu kaudzīti (28 g) šķīstošās kafijas (samaltas pulverī), 2 olas, 400 g miltu, 100 g maltu lazdu riekstu, 2 tējk. ar mazu kaudzīti cepamā pulvera; glazūrai: 450 g pūdercukura, 10 tējk. stipras kafijas; rotāšanai: 3 kārbiņas (pa 75 g) šokolādes konfektes „Mocca-Bohnen” (var aizvietot ar ~200 g rozīņu šokolādē)

Sviestu saputo ar abiem cukuriem un kafiju. Pievieno olas un vēlreiz visu labi saputo. Tad iemaisa miltus+cēlējs+rieksti. Mīklu pilda špricē ar zvaigžņveida uzgali un spiež uz plāts (uz cepamā papīra) pildītus gredzenus. Cep ~10 min. pie 200 grādiem. Ļauj mazliet pastāvēt, lai kļūst stingri, tad noņem. Izceptus un atdzesētus cepumus saliek uz mīklas dēļa un ar šprici uzspiež pa glazūras piciņai (pildītu rozīti). Uz glazūras piciņām uzliek un viegli piespiež šokolādes konfektes. Atstāj līdz nākamajai dienai, lai sastingst.

Iznāk ~190 gab. Cepumi ir ļoti dekoratīvi, trausli, ar izteiktu kafijas garšu.

Glazūra: Cukuru ar kafiju ar mikseri labi saputo.


P.S.
1) Konfektes jāliek ātri, nedrīkst vispirms uzspiest visiem cepumiem glazūru un tikai tad likt konfektes - glazūra plaisās!
2) Jālieto šķīstošā kafija, nevis granulēta vai parastā maltā!

Aprikozu-marcipāna konfektes

Aprikožu-marcipāna konfektes

Konfektēm: 350 g žāvētu aprikožu, 300 g jēlmarcipāna (Rohmarzipan), 30 ml apelsīnu liķiera „Grand Marnier”, 150 g pūdercukura, 100-120 g (3 ēdk.) apelsīnu ievārījuma; apvārtīšanai: 200 g rupja cukura, 2 apelsīnu rīvēta miziņa

Aprikozes nomazgā ar karstu ūdeni, nosusina virtuves dvieļpapīrā un kopā ar marcipānu ļoti sīki sakapā. Tad samaisa ar liķieri un apsegtu iztur 2 stundas. Samaisa pūdercukuru ar ievārījumu, pēc tam šo masu labi sajauc ar liķieroto maisījumu. No lipīgās masas ar rokām veido nelielas lodītes (veidojot lodītes, tās tik ļoti nelīp, ja pirms katras pirkstus „piesit” ūdenim, kas uzliets uz apakštasītes).
Apelsīnus rūpīgi nomazgā ar karstu ūdeni un birstīti, noslauka un norīvē miziņu. Miziņu samaisa ar cukuru un šajā masā apvārta un rokās apviļā konfektes (apvārtot cukurs laiku pa laikam „jāuzrok” ar dakšiņu). Brīvi (lai nesaskartos) liek uz lēzena trauka un atstāj līdz nākamajai dienai istabas temperatūrā, lai apkalst, tad ar lāpstiņu atdala no trauka un izkustina, lai apkalst no visām pusēm.


Iznāk ~50 gab. Uzglabā slēgtā traukā. Konfektes ir oranži dzeltenas ar sarmainu kažociņu, ar īpašu garšu, ļoti dekoratīvas. Ja vēlas, katru konfekti atsevišķi var ielikt mazā papīra formiņā.

P.S. Rīvētā apelsīna miziņa nedrīkst būt pārāk slapja - tad konfektes iegūst neglītu, kunkuļainu kažociņu!

Piparkūkas pēc manas vecmāmiņas receptes

Piparkūkas pēc manas vecmāmiņas receptes
Mīklai: 300 sīrupa (iesala, mežrozīšu vai cita), 400 g cukura, 250 g margarīna, 1 kg miltu, 3 olas, 1, 5 tējk. sodas + 5 tējk. ūdens, 1,5 tējk. ar mazu kaudzīti maltu krustnagliņu, 3 tējk. ar mazu kaudzīti malta koriandra, 1 tējk. ar mazu kaudzīti malta kardamona, 1 tējk. ar mazu kaudzīti malta kanēļa, 1 tējk. ar mazu kaudzīti malta muskatrieksta, 1 tējk. ar mazu kaudzīti malta ingvera, 1 tējk. ar mazu kaudzīti maltu melno piparu; apsmērēšanai: ~2 olas

Palielā katlā ieber 8 ēdk. cukura (no nosvērtā cukura daudzuma), liek uz plīts un nemaisot sabrūnina. Kad cukurs brūns, tad pieliek sīrupu un pārējo cukuru, visu maisot pilnībā izkausē, un tikai tad pieliek gabalos sagrieztu taukvielu (ja tā nedara - pilnībā neizkusušais cukurs gatavajā mīklā atstās mazus, riebīgus, cietus, neizkusušus kumosiņus). Visu uzvāra. Noņem katlu no plīts, pieliek samaltas garšvielas un vairākos paņēmienos iemaisa 500 g miltu - ne vairāk - tad nevarēs samaisīt! (Uzmanīgi! - milti iesijājami, citādi būs daudz kunkulīšu!) Labi izmaisa un izklapē ar koka karoti, tad, cilājot un maisot, atdzesē tik tālu, lai, iedurot mīklā pirkstu, tas nedegtu. Tad pieliek nelielā ūdens daudzumā atjauktu sodu, labi izmaisa, pēc tam pa vienai pievieno olas un izmaisa. Pieliek pārējos miltus, tad mīklu no katla izgāž uz galda, iemīca visus miltus un sastrādā to viendabīgu, mīcot, sitot ar kulakiem, dauzot ar koka vāli un ar spēku metot pret galdu (jo dūšīgāk mīklu apstrādā, jo elastīgāka tā kļūst), kamēr mīkla vairs nelīp, bet sāk spīdēt. Izveido kukulīti un atstāj turpat uz galda atdzist (½-2 st.).

Pēc tam ar nazi iedala mīklas kukulīti 3 daļās, ņem pa vienai, izveido no tās plācenīti, ar minimālu miltu palīdzību izrullē ~3 mm biezumā un izspiež dažādas figūriņas vai ar robainu nazi sagriež rombos. Atlikumus tūlīt samīca vienā pikucī (lai neapkalst). Tāpat rīkojas ar pārējo mīklu. Beigās visus atlikumus sastrādā kopā un rīkojas, kā iepriekš minēts (ja, mīklu rullējot neaizraujas ar miltu lietošanu, tad cepumi no atlikumiem būs tikpat trausli). Figūriņas liek uz plāts, apsmērē ar platu otu ar sakultu olu un cep ~6-6 ½ min. pie 220 grādiem. Iznāk ~2 trīslitru burkas piparkūku. Piparkūkas ir diezgan gaišas, pacietas, bet trauslas, ar patīkamu vircotu garšu. Glabājas ļoti labi (pat līdz nākamajiem Ziemsvētkiem), protams, ja neapēdas... :)

P.S.
1) Ja mīklu taisa sieviete viena pati, tad labāk (vieglāk) izgāzt mīklu uz galda, nevis censties iemīcīt tajā vairāk miltus, kamēr tā vēl katlā - nepietiks spēka. Katlā pievieno tik daudz miltu, lai mīkla saveltos kamolā. Pārējos uzsijā uz galda, izgāž uz tiem miltaino mīklas kamolu un samīca.
2) Vēlams cept tai pašā dienā, kad sataisa mīklu, jo nākamā dienā mīklas ir tik atdzisusi (arī istabas temperatūrā) un cieta, ka ļoti grūti sastrādāt un izrullēt.
3) Ar olu apsmērē pirms likšanas krāsnī, ne ātrāk, citādi glazūra apžūst un pēc cepšanas nespīd.
4) Ja krāsns cep nevienmērīgi - tad no tām plāts vietām, kur cepas ātrāk, piparkūkas jānoņem, citādi apdegs!
5) Sodu nedrīkst aizstāt ar cepamo pulveri - piparkūkas būs skābas!